2019 Yılı Emekli Aylıklarını Ödediğiniz Primler Belirler

Vedat İlki

vedat.uzman@gmail.com

En çok soruların başında bugünlerde 2019 yılında emekli olalım geniş yer tutuyor.

Özellikle Kasım Tüketici Fiyatlarına göre emekli maaşlarındaki artışları,Aralık ayının ilk haftasında belirlenecektir.

Ekim ayına ait veriler Kasım ayının ilk haftasında açıklanmış,%12,26 oranında zam ufukta görülmüş en iyi ve kötü senaryo ile %10 altına düşmeyecek gibi görünüyor.

Merkez Bankası yıl sonu tahmini enflasyon değerleri ve gelişme hızının %3-%4 olarak seyretmesiyle birlikte,sigorta matrahları asgari ücret ,üstüne göre 2019 yılı alacakları fazla emekli aylığı kişilere göre değişiklik göstermektedir.

Bunun için danışmanlık almak isteyenler özellikle 4/a-SSK dediğimiz kişilerin matrahları,Ocak ayına kadar çalışma planları dikkate alınarak 2019 yılı GH dahil enflasyonlu tablo ile bulunan değerle birlikte tahmini emekli aylıklarını hesaplaması gerekir.

Örnek:

Asgari ücretle çalışan sigortalı alt sınır aylıklarına takılması halinde 2019 yılı tahmini zammını kullanarak bulduğumuz rakamla,2019 yılı Güncellenen kazançlar taşınmasıyla 50 lira ile 100 lira arasında emekli aylığı değişecektir.Bu arada Aralık ayında emekliliği hak ediyorsa Ocak maaşı alamayacaktır.Aynı zamanda 2018 yılı zamları ve 2019 yılı zammı ilave edilerek maaşı hesaplanmayacak,sadece 2019 yılı zammı hesaplanacaktır.Mukayese etmesi için 2018 yılı zamları ve Ocak 2019 yılı muhtemel zam kullanarak emekli maaşını hesaplamalı,2019 yılında emekli aylığı alacak ise 2019/Şubat eline geçen emekli maaşı ile aradaki farkı mukayese ederek ,kayıp edilen maaşın en az kaç ayda geri kazanımı olacağını belirlemesi gerekir.

Örnek:

Yüksek ücretle çalışanlarda ise 10 Bin gün yakın çalışma süresi olan göstergesi tavan dediğimiz sigorta primine esas ücret ödeyenlerde ise;

2018 yılı sonu emekli olduklarında kayıp oranları TÜFE/GH bakılarak değerlendirilecektir.

2019 yılı emekli olmaları halinde elde edecekleri maaş farkları ise 225 lira-470 lira arasında olacaktır.

Bu durumda sonuçlar bize kişilerin ellerine geçecek farklı emekli aylıklarının her sigortalı için farklı olacağını bununda hesaplama yöntemi ile belirlenecektir.

Özellikle asgari ücretle emekli olanlar ile emekli aylıkları 2 Bin ila 3Bin arasında bağlanacak olanlar Eylül’den geçerli emekli aylıklarında tercihlerini 2019 için kullanmamışlar,2019 yılının Kasım ayında hak eden asgari ücretliler Kasım-Aralık ve Ocak kayıplarını geri alma sürelerinin uzun olması ve farkın düşük olmasından dolayı 2018 yılını tercih edenler de olmuştur.

Bir çok okurumuz için Kasım sonu emekliliği düşünenler Aralık ve Ocak emekli aylığı kayıbı ,aradaki kazancın geriye alınması süresinin tahmini uzunluğu,emekli aylığının ömür boyu verilmesi gibi nedenleri de göz önüne alarak tercihlerini 2019 yılına çevirenlerde var.

Konu hassas olduğu için planlamada matematiksel verilere dayanmaktadır.

Tabi ki önümüzde iki aylık sürede bu düşünülmesi gerekir.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki «
Sonraki »