Kelimelerin Gücü

Kelimelerin gücünü kullanarak Başarmak Mümkün Mü?

Kelimelerin önemini çok güzel anlatan bir hikâye ile başlamak istiyorum.

Brooklyn köprüsünde, bir bahar günü, kör bir adam dilencilik yapıyormuş. Dizlerinin dibine bir tabela koymuş. Üzerinde “Doğuştan Kör” yazılıymış. Herkes dilencinin önünden geçip gidiyormuş. Bir adam bunu görmüş. Tabelayı almış arkasına bir şeyler yazmış, olduğu yere tekrar bırakmış. Ne olduysa olmuş. Gelip geçen ve bu tabeladaki yeni yazıyı okuyan herkes, başlamış dilencinin önündeki şapkaya sürekli para atmaya… Bir cümle yetmiş onca kişiyi etkilemeye ve dilencinin şapkasının kısa surede ağzına kadar parayla dolup taşmasına.

“Güzel bir bahar günü… Ama ben baharı görmüyorum…”

İşte kelimeler bu kadar etkili  hayatımızda. Hani derler ya” ne dediğiniz değil nasıl dediğiniz önemli” ! aslında ne dediğinizde önemli , nasıl dediğiniz kadar.

Kelimeler, farkında olduğumuzun çok daha ötesinde bir güce sahiptir. Kimi zaman problem çözmek, kimi zaman hastalıklarla mücadele etmek gibi konularda bile önem taşımaktadır. Ancak kelimeleri doğru kullanmak gerekir.

İş hayatında, evde, arkadaşlarımızla, sosyal çevreyle yaşadığımız sorunların, temelinde kelime yapılarımız, kelimelerle ve düşünce gücümüzle yarattığımız engeller vardır.

Beyin kelimeleri Türkçe dersinde öğrendiğimiz gibi kelimenin köküne bakarak anlar.

Kelime yapılarımızı 2 ye ayırıyorum. Birincisi olumsuz gibi görünen olumlu kelimeler. İkincisi olumlu gibi görünen olumsuz kelimeler.

Şimdi olumsuz görünen ancak olumlu etki yaratan kelimelerle başlayalım. “Başaramayacağım,” yapamayacağım”, “Bir türlü mutlu olamayacağım.”” Ne kadar olumsuz gibi değil mi? Fakat hiç dikkat ettiniz mi? Başaramayacağım dediğinizde muhakkak “başarmış”, yapamayacağım dediğinizde “yapmış” ve mutlu olamayacağım dediğinizde de “mutlu olmuşsunuz” dur. Beyin bu kadar uzun kelimeyi anlamaz.” “Başaramayacağım“      kelimesi  onun için çok uzun , beyin direk kelimenin köküne bakar. Kelimemizin kökü nedir “başar”. İşte bu kadar basit kelimenin kökünü düşünmeniz yeterli.  Ancak burada başka bir durum giriyor Duygu! İşte beyin o zaman anlamıyor ne demek istediğinizi bocalıyor artık biliyorsunuz başaramayacağım dediğinizde de başarılı olacaksınız fakat bunun yerine duyguyu da değiştirmek adına başaracağım demeniz kendinizi daha iyi hissettirecek ve süreyi kısaltacak.

Olumlu görünen olumsuz kelimeler hayatımızı nasıl etkiler.? “Unutmayacağım, gitmeyeceğim, yemeyeceğim, hata yapmayacağım, hasta olmayacağım “aslında hepsi özünde ne kadar da olumlu değil mi? ve ne kadarda masum!  İşte bunların etkisi hiç de istediğiniz gibi değil. Beyin bu kelimeyi bu şekilde anlamaz kelimenin kökü dediğimiz halini hatırlar. Unutmayacağım dediğinizde beyin bunu “unut” diye anlar ve neyi unutmak istemiyorsanız unutursunuz, hata yaparsınız, hasta bile olursunuz!

Kendimden bir örnek vereyim sanırım bunu okuduğunuzda sizde benzer bir duyguya kapılacaksınız. Ne zaman şemsiyemi yanıma alsam muhakkak kaybetmişimdir. Her seferinde giderken şemsiyemi unutmayayım deyip ancak unutmuşumdur. Şimdi unutmayayım yerine giderken şemsiyemi hatırlayayım dediğimde beynim bana sürekli şemsiye yi alacaksın diye uyarıda bulunuyor ve şemsiyemi artık unutmuyorum 😊

Bu kelimeler sizin iş hayatınızda da karşınıza çıkar. “Bu ödemeyi unutmayayım!”  Hata yapmayayım”. Bunun yerine her zaman o kelimenin olumlu halini düşünün. “Ödemeyi hatırlayayım veya dikkatli olmalıyım “işte bu kadar basit .

Hayatımızı daha da güzelleştirmek adına, olumlu kelimelerin gücünden fayda sağlayabiliriz.

Kelimelerin gücü, düşünceleri belirler. Düşüncelerimizi değiştirdiğimizde ise yaşam biçimimiz değişir, anlam kazanır. Oysa olumsuza odaklanıp kalmak bizi sadece mutsuz etmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Olumsuz düşünce alışkanlıklarımızdan kurtulmanın, olumlu düşünme alışkanlığı kazanmanın ilk adımı ise: düşüncelerimizin farkında olmaktır. Farkına varamadığımız bir şeyi değiştiremeyiz. Farkındalık yarattıktan sonra ise değişim mümkün hale gelir. Her gün, her an düşüncelerimizi kontrol etmek mümkün olmasa da birkaç düşüncemizi not almak, farkındalığı arttırma açısından fayda sağlayacaktır.

Kelimelerinizi Değiştirin hayatınız Değişsin!

Mahatma Gandi nin bir sözü ile özetleyelim,

Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür. Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür. Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür. Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür. Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür. Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür. Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür.

Düşüncelerimizi değiştirerek, mutlak başarıya, mutluluğa ulaşabilmek çoğu zaman mümkündür. Fakat doğru yöntemi izlemek, talimatlara uymak ve gerçekten inanmak koşuluyla. Kelimelerimizin düşünceye, düşüncelerimizinse davranışa dönüştüğünü unutmadan ilerlerken, “şimdi” ye odaklanmak gerekiyor. Kelimelerinizin gücüne bırakın herşeyi ve değişimi izleyin.

Sevgiyle Kalın ….

 

Sibel Gezgin

4 Yorum

  1. Sen bir değersin Sibel’cim , hayatımıza girdiğin için kızına ve sana çok teşekkür ediyorum. Yazılarının devamını keyifle bekliyorum. Sevgiler..

  2. Canım süpersin umarım bu güzel yazılar devam eder bizde zevkle okuruz👏🏼👏🏼👏🏼👏🏼😘😘😘

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki «
Sonraki »