İŞ ‘ TE BAŞARILI OLMANIN YOLLARI

İŞ ’ TE BAŞARILI OLMANIN YOLLARI

İş hayatında başarılı olmak, mutlu, huzurlu olmak mı istiyorsunuz? Sürekli saati mi kontrol ediyorsunuz? “Akşam olsa da eve gitsek ‘mi” diyorsunuz? Nasıl başarılı olacağımı bilemiyorum mu diyorsunuz? Hiç merak etmeyin hepsini sizin için özetledim ve 15 maddelik bir liste oluşturdum. Bakalım neymiş bu tüyolar!

1- Yaptığınız işi sevin- Öncelikli konu bu. Yaptığınız işi seviyor musunuz? Bunun cevabı, diğer maddelere geçmeniz için çok önemli. Cevap evet ise, o zaman sıradakilerine rahatlıkla geçebilirsiniz.

2- Bir iş listesi yapın- Günlük, Haftalık, Aylık. Amacınızı belirlemenizde, gününüzü değerlendirmenizde çok yardımcı olacaktır. Ayrıca bunun her zaman gözünüzün önünde olmasını öneririm.

3- Hedefleriniz olsun- Düşünün siz bir gemi siniz hedefiniz size ait limana gitmek. Hedefiniz varsa o limana gidersiniz, hedefiniz yoksa ya başkalarının limanına gider ya da denizlerde savrulur durursunuz. İş hayatında da bu böyle. İş hayatında da mutlaka bir kariyer hedefiniz olmalı.

4- Güçlü sorularınız olsun – Kendimi nasıl geliştirmeliyim? Bunun için ne yapmalıyım? Ne yaparsam mutlu olurum, yeni bir şey öğrenirim? Başka başka ….? Bugün hangi işten başlamalıyım?

5- İşinizde fark yaratın – Dosyalama biçiminizi değiştirin, sunum dosyanızı, rapor formatınızı değiştirin, yeni raporlar ekleyin bu değişim bu farklılık sizde fark yaratacağı gibi çevrenizde de fark edilecek.

6- Kendinizi Geliştirin – Seminerleri, eğitim programlarını takip edin. Muhakkak işinizle ilgili bir dergi, siteyi takip edin bilgilerinizi taze tutmanıza yardımcı olacaktır. Eğitim programlarına yazılın, fark yaratmanız da size katkısı olacaktır. Her seminer eğitim ücretlidir diye düşünmeyin o kadar çok ücretsiz eğitimler var ki siz de araştırdıkça göreceksiniz.

7- Karşınıza çıkan fırsatları değerlendirin- Ben yapamam bu pozisyonu! Bana bu pozisyon yeter! Maaşımı alıyorum ya demeyin! Hedefleriniz olsun, karşınıza çıkan fırsatlara açık olun. Size gelen bir teklif, karşınıza çıkan bir ilan ya da içinizden gelen o itekleyici sesi dinleyin. Büyük hedefler, büyük hayaller güzel başarılar getirir buna odaklanın.

8- Pozitif olun – Hayatın güzel yanlarından bakın. Mesleğiniz var, sağlıklısınız, aileniz var, vs vs Kötülüklere değil iyiliklere odaklanın. Gülümseyin, teşekkür ederin, özür dileyin, affedin, güzel dileklerde bulunun. Güzel kelimeler, güzel dilekleri getirir.

9- Molalar verin –Bir kahve, temiz bir hava almak veya sevdiğiniz biriyle telefonla görüşmek için masanızdan kalkın. Öğlen yemeklerini ofis dışında yemeye çalışın, sizi motive edecek en güzel moladır buna inanın 😊

10- Sızlanmayın, hareket geçin – Evet işyerinde istemediğiniz bazı durumlar olabilir ancak bunu değiştirebilecek gücünüz yoksa şikayetten vazgeçin. Böylece beyniniz, artık mutluluk hormonu üretmeye ve siz de  güzel fırsatları görmeye başlayacaksınız.

11- Eleştirilerden Ders çıkarın – Eleştirinin iyisi- kötüsü mü olur demeyin, tüm eleştirileri dinleyin. Sevmediğiniz insanlar bile olsa onları dinleyin, düşünün, değerlendirin muhakkak size bir farkın dalık yaratacaktır.

12- İş arkadaşlarınızdan yardım isteyin- Her şeyi tek başınıza yapmanız mümkün olsa bile zaman en kıymetli değerdir. Bu nedenle ekip işine önem verin yardım isteyin, yardım edin aynı zamanda arkadaşlarınızdan yeni bilgiler öğreneceğinizi hep hatırlayın.

13- Yaratıcı düşünün – Çözüm odaklı olun böylece daha yaratıcı düşünceleriniz olacaktır. Başka Nasıl yapabilirim? Neler mümkün? Bunu daha önce başaran insanlardan inanın hiçbir farkınız yok. Sadece buna sizde inanın ve düşünce şeklinizi değiştirin.

14- Boş zamanlarınızı iyi değerlendirin- Gerek hafta sonu gerekse hafta içi güzel dinlenin, iyi uyuyun, sevdiklerinizle kalite zaman geçirin, sevdiğiniz bir hobiniz mutlaka olsun. İş dışında da arkadaşlarınızla dışarıda zaman geçirin. İşyerine bağınızı artıracaktır.

15- Olumlu cümlelerin gücüne inanın- Daha önceki yazımda da belirttim. Beyin cümlelerin köküne bakar. Bu işi yapmayı unutmayayım yerine bu işi yapmayı hatırlayayım demek gerekir. Gerek mutluluk gerekse başarı için oldukça önemli bir gücü olduğunu unutmayın.

Her zaman, her yerde mutlu, huzurlu, başarılı olmanız dileği ile ..

Sevgiyle kalın,

Sibel Gezgin

1 Yorum

  1. İşteki koşturmanın içerisinde neleri atladığımızı, kendimizi geliştirmenin önemini ve işyerindeki mutluluğun nasıl mümkün olacağını kısaca anlattığın için teşekkür ederim. Keyifli yazılarının devamını bekliyoruz. Sevgiler.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki «
Sonraki »