Engelli İşçi Çalıştırma Koşulları

Doğan Türkmen

dogantturkmen@gmail.com
 • facebook
 • twitter
 • linkedIn
 • instagram

Engelli işçi, herhangi bir nedenle doğuştan veya sonradan bedensel, zihinsel veya ruhsal yeteneklerinin bir kısmını kaybetmesi sonucu çalışma gücünden en az %40 oranında yoksun olan ve bunu mevzuatta belirtilen hususlara uygun bir sağlık kuruluşundan alacakları raporla belgeleyen kişidir.

Çalışma gücünün en az %40 oranında kaybetmiş kimseler çalışma yaşamında Engelli işçi statüsünde değerlendirilmektedirler. 50 ve daha fazla çalışanı olan firmalar, çalışan sayılarının %3’ü oranında Engelli İşçi çalıştırmak zorundadırlar.

Engelli İşçi Kadrosunda Çalışacak Kişi Sayısı Tespiti

4857 sayılı İş kanununun 30.Maddesi uyarınca işyerinde, toplam çalışan sayılı ile doğru orantılı sayıda engelli çalıştırma zorunluluğu vardır.

 • 50 ve daha fazla çalışanı bulunan özel sektör işyerlerinde, çalışan sayılarının %3 oranında engelli işçi çalıştırmak zorundadır.
 • İşverenin çalıştıracağı engelli işçi sayısı, aynı il sınırları içinde birden fazla işyeri varsa, işyerlerinde ki toplam çalışan sayılarına göre hesaplanır.
 • Çalıştırılacak Engelli İşçi sayısı hesaplanırken yer altı ve su altı işlerinde çalışanlar hesaba katılmaz.
 • 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanuna göre kurulan özel güvenlik şirketleri ile kurumların kendi ihtiyacı için kurduğu güvenlik biriminde güvenlik personeli olarak çalışanlar da bu hesaba dâhil edilmezler.
 • Çalıştırılması gereken engelli işçi sayısının tespitinde belirli ya da belirsiz süreli çalışan sayıları dikkate alınır. Kısmi süreli iş sözleşmesine göre çalışanlar ise çalışma süreleri toplanarak tam süreli çalışmaya dönüştürülür ve çalışan sayısına ilave edilir.
 • Oran hesabı yapılırken yarıma kadar kesirler dikkate alınmaz. Yarım ve daha fazla kesirler tama dönüştürülür.

Engelli İşçinin Çalışma Koşulları

Engelli işçinin, engellilik durumu ve derecesine istinaden hangi işlerde çalıştırılabileceğine dair yönetmelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği ile belirlenir.

İşverenin, engelli çalışanların çalışma hayatını kolaylaştırmak ve çalışan personel için daha rahat bir şekilde işini devam ettirebilmesi için tedbirler alması gerekir.

Engelli çalışanlar su altı ve yer altı işlerinde çalıştırılamazlar. Ayrıca sağlık raporlarında herhangi bir hüküm varsa belirtilen işlerde de çalıştırılamazlar.

Engelli çalışanlar en fazla 2 yılda 1 kez olmak üzere sağlık taramasından geçirilirler. Bu sağlık harcamaları tamamen işveren tarafından karşılanır.

Engelli çalışanlar sağlık raporlarında aksine bir hüküm yoksa gece vardiyasında da çalıştırılabilirler. Ancak bu süre 7,5 saati geçemez.

Engelli İşçi Temini ve Süreleri

 • Kamu sektöründe faaliyet gösterenler, çalıştırmakla yükümlü oldukları engelli işçileri, yükümlülüğün doğmasından itibaren beş iş günü içerisinde niteliklerini de belirterek Türkiye İş Kurumu’ndan talep ederler.
 • Özel sektör işverenleri, çalıştırmakla yükümlü oldukları engelli işçileri, yükümlülüğün doğduğu andan itibaren otuz gün içinde karşılamak zorundadır. Türkiye İş Kurumu aracılığı olmadan engelli istihdam eden işveren, bu durumu çalışanın işe başlama tarihinden itibaren 15 iş günü içinde İŞKUR’a bildirmesi ve tescil ettirmesi gerekir. Aksi takdirde Kuruma bildirilmeden istihdam edilen Engelli çalışanlar, Engelli Çalışan statüsünde değerlendirilmezler.

Engelli Personel Çalıştırma Yükümlülüğüne Uymamanın Cezası

Engelli işçi çalıştırılmasına ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmediği tespit edilen işverenler hakkında 4857 sayılı İş Kanununun 101 inci maddesinde belirtilen idari para cezası uygulanır. Uygulanan cezaya rağmen kontenjan açığını kapatmayan işverene kontenjan açığını kapatıncaya kadar idari para cezası uygulanmaya devam edilir. 2017 yılı için bu tutar, çalıştırılmayan her bir engelli personele ve çalıştırılmayan her ay için 2.295 TL idari para cezası uygulanır.

52 Yorum

 1. Kamuda 4/D li kadrolu işçiyim geçirdiğim rahatsızlıktan dolayı % 43 engel raporum var 24 saat usulü çalışıyorum 48 saat izin yapıyorum 2 saat çalışmak beni zorluyor gece nöbetinden muaf olma hakkım var mı?

 2. 18/01/2018 özel bir şirkete iş-kur aracılıyla işe başladım aradan 3ay geçtikten sonra bilgim dışında normal kadroya geçiş yapılmış işe ihtiyacım olduğundan dolayı ses çıkarmadım bu zaman zarfında 8-9 saat ve haftada bir full bazen 2-3 full çalıştım artık son günlerde artık o kadar zorluyorlar ki insanda sabır kalmıyor tekrar engelli kadroya geçiş yapmak istiyorum bu mümkünmü dür ve yasal haklarım nedir teşekkür ederim saygılarımı sunuyorum

 3. Merhaba Doğan Bey,
  Engel raporunda vardiyalı çalışamaz yazan bir işçi iki vardiya sisteminde çalışabilir mi? Vardiya gece 00:00′ den sonraki çalışmalar olarak mı adlandırılıyor. Yada Sadece gündüz vardiyasında mı çalıştırılmaları gerekir.

 4. iyi günler
  STK(sivil toplum kuruluşları)’ın engelli çalıştırma zorunluğu var mı?
  sektör olarak kamu veya özel sektör olmadığında soruyorum.
  bilgi verirseniz sevinirim.
  kolay gelsin.

 5. Merhaba.henüz bir hafta önce şehir hastanesinde taşeron bir şirkette engelli personel olarak işe başladım.çalışma saatleri sabah 08:00 (öğle arası 1 saat yemek molası ve gün içinde öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere 15’er dakika,toplamda yarım saat)sonra akşam 17:00 ve Cumartesi günü de aynı sabah 08:00 akşam 17:00 şeklinde haftanın 6 günü çalışmam isteniyor.ben Cumartesi günü çalışmak istemiyorum.size sormak istediğim şey ben bu 5 gün içerisinde kanunda belirtilen,istenilen çalışma saatini tamamlamış oluyor muyum?bilgi verirseniz çok memnun olurum

 6. Özel sektör de engelli emekli part time çalışabilir mi? Senelik iznimi 7 yerine 6 gün olarak düzenlemişler diğer çalışanlar 10 gün kullanabiliyorlar, bu çifte standart uygulamasına girmez mi?

 7. Özel sektör de engelli emekli part time çalışabilir mi?

 8. Merhaba,

  Özel sektörde çalıştırılan Engelli personele ilk yılda yıllık izin hakkı diğer çalışanlar gibi 14 gün mü hak eder yoksa 20 gün mü. Yani bir farklı ayrımı var mı acaba ?
  Şimdiden teşekkürler.
  Saygılarımla,

 9. Merhabalar 17 ekimde çalıştığım işyeri iflas etti ve benim vergi indirimim var şimdi başka bir işe başlarsam yeniden vergi indirim mi çıkartacağım yoksa daha önce çıkarttığım vergi indirimle devam edebiliyormuyum?

 10. % 50 raborum var ama raborda calişamaz yazıyo zihinsel engelim var cslişma sansım varmı

 11. Merhaba ben hüseyin çubukçuoglu % 100 engelli raporum var ve raporumda agir islerde ve efor satfettiren islerde calisdiralamaz raporum var ken ben bi iste calisabilirmiyim ..

  • Merhaba ben korumali isyeri kosullarini arastiriyorum bu sirada sizin yazinizi gordum tam olarak neler yapabiliyorsunuz bilemiyorum ancak yattiginiz yerden anladigim kadariyla yazabiliyorsunuz ve karsinizdaki kisiye yanit verebiliyorsunuz bukadari yeterli biz cins kopek uretiyoruz ruhsatli bir kopek cifligi acma karari aldik satislarimiz internet uzerinden yazisma veya telden konusarak yapiliyor calismak istedikten sonra pek cok secenek yaratilabilir insallah destek alip acabilirsek beraber calisma olanagimiz olur ayrica simdiden kendinizde bu tarz yerlerle irtibata gecip kendiniz is imkaninizi yaratabilirsiniz size satis yapicaginiz size satisi yapilcak yavrunun resmini yollarlar siz belli sosyal medyada ilan girersiniz alicilar sizinle irtibata gecer siz satisi yapinca ciflik gonderimi yapar bu sekilde calisabilirsiniz

 12. merhaba ismim osman 2010 yılından beri engelli olarak kurumsal bir firmada çalışıyorum 45 saat ten az çalıştırabilirler mi dializ hastasıyım haftada 3 gün günde 4 saat dialize giriyorum 45 saatin altında çalıştırmak onların insiyatifinde mi ? teşekkürler

 13. Selamlar kamuda engelli kadrosunda işçi olarak çalışmaktayım.Çalıştığım kısım kamunun şantiye alanı deposu
  Lisans mezunuyum. Çalışmaekonomisi ve end.ilişkileri bölümü.Eğitim aldığım bölüm olarak kamuda insan kaynakları bölümünde görev alabiliyorum.
  Birimler arası geçiş belediye başkanı onayı ile olmaktadır. Peki bunun için yani memur görevini oradada devam ettirmek için yönetmelik kanun vs var mı gaziler oldu üzere statü işçi kalıp memuriyet görevi olması için. Yer değişim hakkımız var diye biliyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim rapor oranı %71 dikkat gerektiren tehlikeli işlerde calistirlamaz rapor

 14. Selamlar kamuda engelli kadrosunda işçi olarak çalışmaktayım.Çalıştığım kısım kamunun şantiye alanı deposu
  Lisans mezunuyum. Çalışmaekonomisi ve end.ilişkileri bölümü.Eğitim aldığım bölüm olarak kamuda insan kaynakları bölümünde görev alabiliyorum.
  Birimler arası geçiş belediye başkanı onayı ile olmaktadır. Peki bunun için yani memur görevini oradada devam ettirmek için yönetmelik kanun vs var mı gaziler oldu üzere statü işçi kalıp memuriyet görevi olması için. Yer değişim hakkımız var diye biliyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim

 15. Doğan bey merhaba ben 20 yaşında %45 engelli üniversite 2 sınıf ögrencisiyim erken emekli olabilmek için şimdiden (hem okuyup hem çalışabilirmiyim) bir yakınımın iş yerinde sigortalı olarak işe başlamak istiyorum (işyerinde 5 sigortalı çalışanı var) mümkünmü olurmu ve iş verenim ve ben herhangi bir teşvikten yararlanabilirmiyiz, iş kura müracat edip kayıt yaptırmammı gerekiyor. Aydınlatırsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler.

  • Doğan Türkmen

   Merhaba Kamil Bey
   Evet çalışabilirsiniz. Engelli raporunuza istinaden vergi dairesine vergi indirimi için müracaatta bulunabilirsiniz sigorta girişiniz yapıldıktan sonra. Vergi indiriminden faydalanabilirsiniz engel oranınıza göre. Ayrıca iş yerinin ve sizin şartlarınıza uygun sigorta prim teşviklerinden de faydalanabilirsiniz.

 16. dogan bey engel oranım yüzde 46 özel sktörde çalışıyorum hafa sonları çalışıyorum izinli olmam gerekmiyormu net bilgi verirseniz çıktı alıp firmama vermek istiyorum teşekkurler saygılar

  • Doğan Türkmen

   Merhaba Murat Bey
   ”4857 Sayılı İş Kanunu’nun 46.maddesinde belirlenen çalışma günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme ( hafta tatili) süresi verilir.” hükmü bulunmaktadır.

 17. işveren engelli birini zorla agır işte çalıştırırmı ben tekstil iplik fabrıkasında çalışıyorum gireli bir ay oldu fabrikanın her agır işlerini yapıyorum bunuda yapan oranın müdürü kime şikayet etme gerek

  • yüzde 41 raporum var göz ve bövrek ankilozan spondilit hastasıyım agır işlerde çalışamıyorum

  • Doğan Türkmen

   Merhaba Bülent Bey
   Engelli kadrosunda bulunan personelin çalışma şartlarını iyileştirmek işverenin sorumluluğundadır. Engelli raporunuzda yaptığınız iş ile ilgili yapamayacağınıza dair bir hüküm bulunuyorsa bunu işvereninize bildiriniz. Raporunuza istinaden sizi uygun bir pozisyonda istihdam etmeleri gerekir. Şartlarınızda düzelme olmazsa konuyu alo 170 e veya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine bildirebilirsiniz.

 18. Merhabalar ; %44 engelim var 38 yaşındayım.Özel sandığı bulunan bir bankada çalıyorum.ocak ayı itibariyle emekliye ayrılmayı düşünüyorum .6900 günden yaş beklemeden emekli olacağım.Sorum söyle emekli olduktan sonra engelli kadrosuyla işe girmemde hem benim için hem beni alacak firma için avantaj/dejavantajlar nedir.Ssk emeklisi olmadığımdan dolayı çalışmayı düşündüğüm yere emekli olduğumu söylemek zorundamıyım? Çok teşekkürler.

  • Doğan Türkmen

   Merhaba Ahmet Bey
   Engelli emeklisi olduktan sonra çalıştığınız yere emekli olduğunuzu bildirmeniz gerekiyor. Çünkü adınıza normal prim değil Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödemesi yapılacaktır. İş yeri açısında yine engelli kadrosunda çalışabilirsiniz ve vergi avantajından faydalanabilirsiniz. İş yerinde emekli olarak çalışacağınız için işveren adınıza SGK teşviklerinden faydalanamayacaktır. Sizin için dezavantajlarından birisi ise hastalık vs. dolayısıyla alacağınız iş görmezlik raporları için kurumdan ödeme alamazsınız.

 19. Merhaba ben iskur aracılığıyla kura çekimi sonrası engelli isci olarak milli eğitim bünyesinde bir okula atandım.ne statu ne ozluk haķkim nede maaşım konusunda hiç kimse fikir sahibi değil bu konularla alakali ilgili yasayı ve atamamin ne zaman olacağını belirtmeniz iyi olur iyi gunler

 20. Doğan bey merhaba,
  7 senedir aynı şirkette engelli kadrosunda çalışmaktayım, %68 görme kaybından dolayı engelin bulunmakta. Son zamanlarda Iş yerinde engelimden dolayı sorumluluğunu alamayacağım işler emri vaki yolu ile zorla yaptırılmakta. Örneği yüklü meblağlar ı yatırmak için bankaya gönderiliyorum. Yapmak istemediğimi zamanda ise profesyonel bir şekilde psikolojik mobbing uygulanıyor! Konu ile ilgili ne yapmam , hakkı mı nasıl aramam gerekir?
  Yardımınız ricası ile.

  • Doğan Türkmen

   Merhaba Kemal Bey
   iş yerinde görev tanımlamanızda bulunmayan işleri yapmak zorunda değilsiniz. Tarafınıza mobbing uygulandığından dolayı alo 170, BİMER, ÇSBG başvuruda bulunup bu durumu ispat etmeniz durumunda olayı yargıya taşıyıp haklı sebeple iş sözleşmenizi sonlandırabilirsiniz.

 21. Doğan bey merhaba. %64 engelli biri (bacağında aksama var) şöför olarak çalışabilir mi?

 22. Merhaba. Engellilerin saat 8 den sonra çalışamaması gibi bir yasa var mı?

  • Doğan Türkmen

   Merhaba Atilla Bey
   Engelli kadrosunda çalışan personeller saat 20:00’dan sonra çalışamaz şeklinde bir düzenleme mevcut değildir. 20:00-06:00 arası gece mesaisi olarak kabul edilen sürelerde maksimum 7,5 saat çalışabileceğine yönelik düzenleme mevcuttur.

   • Merabalar ben restoranta calisyorum iskurdn girdim 9 saat yeri geliyo 10 saat calisyrum gorme yetrsizligim var %62 geceleri zorlaniyorm isten ciknca yani gorme engeliyim ortalma kac saat calisma satim olur 7 mi 8 mi

 23. Merhaba engelli çalıştırma yaş sınırı nedir acaba babam %68 engelli 58 yaşında özel sektörde çalışabilir mi

 24. Merhaba Doğan Bey
  Ben %40 engel ile tip | diyabet hastalığım için raporum var. İşyerimde gerekli raporlar tamamlandı ve kadrodayım bana 8den sonra çalıştırılması yasak olduğu söylendi 11.00-20.00 çalıştırıyorlar lakin şimdi yeni yasa olduğundan ve onun sadece hamileler için geçerli olduğundan bahsediyorlar bu doğru mu yoksa saatlerim sabit mi olmalı

  • Doğan Türkmen

   Merhaba
   %40 Engelli raporunuzda aksine bir hüküm bulunmuyorsa 20:00’den sonra mesai yapmanızda bir engel yoktur. Engelli kadrosunda bulunan çalışanlarda gece mesaisi yapabilirler (20:00 -06:00 arası). Ancak bu süre 7,5 saatten fazla olamaz.

   • Merhaba doğan bey ben kamuda işci olarak çalısyorum bundan 1 sene önce bel fıtığı amelyatı oldum ayrıca intihaplı eklem rmatimam var sağ ve sol kulak zarlarimda delik kendim mesleğim kaynakçiyim çalışmada zorlanıyorum şimdi ben engelli statüsüne girmek istesem neler yapmalım hangi mercilere baş vurmalıyım sonradan bu engellilik sorun çkarırmı bana yardımcı olursanız sevinirim

 25. Merhabalar doğan bey, ismim sedat bir firmada 8 yıldır engelli personel olarak çalışıyorum. %60 oranında engelli raporum var. Daha önceki senelerde görev tanımımda olmamasına rağmen ağır ve tozlu ortamlarda çalıştırıldım. Ve buna bağlı olarak defalarca enfeksiyon kaptığımdan hastanede yattığım zamanlarım oldu. 2004 yılında açık kalp ameliyatı geçirdim. İmmun Yetmezlik teşhisi ilede her 3 haftada bir hastaneye yatıp ilaç alıyorum. Geçtiğimiz 30 mayıs’ta aort anevrizması teşhisiyle tekrar ameliyet geçirdim. Tozlu ağır ortamlarda çalışamaz raporum olmasına rağmen halen beni bu ortamlarda çalışmamı istiyorlar. Ve görev tanımım değiştirildi. İmza atmam isteniyor ya çalışırsın yada çalışmazsın deniliyor. Ne yapmam hakkımı nerede aramam lazım. Teşekkür Ederim

  • Doğan Türkmen

   Merhaba Sedat bey

   Engelli raporunuzda görev yaptığınız iş ile ilgili yapamayacağınıza dair bir hüküm bulunuyorsa ilgili birim amirlerinize, işvereninize durumu bildiriniz. Raporunuz olmasına rağmen hala bu alanda çalışmanızı talep ederlerse haklı sebeple iş sözleşmenizi sonlandırabilirsiniz.

   • Merhaba Doğan bey;

    Üniversite’nin verdiği raporu (yani tozlu ve ağır ortamlarda çalışması sakıncalı)şirketin doktoruna gösterdiler. Şirketin doktoruda çalışmamı istenilen yerde çalışmamın uygun olduğunu rapor etmiş. Ancak hiçte tozsuz bir ortam değil ben çalışmamı istenilen yerleri foto ile belgeledim. Pek çok yerde Hastanenin verdiği rapor geçerlidir. Ve hasta o ortamlarda çalıştırılamaz cevabı aldım. Ben o ortamda çalışmamak için direniyorum tutanak tutarız sana,şirket doktoru çalışabilirsin diye rapor verdi deniliyor. Son çare şirketin genel müdürüne çıktım elimdeki tüm raporlarla birlikte. Ben daha engelli personelim rahatsızlıklarımdan dolayı tozlu ve ağır çalışma ortamlarında çalışmam sakıncalı dememle. Nankörsünüz, fesatcısınız, sizin engelli olduğunuzu bile inanmıyorum gibi tavırlarla karşılastım. Bana çalışmak istemiyorsan ver dilekçeni(istifa) kapı orda çık git dendi. Raporlarım olmasına rağmen tozlu ortamda çalışmamak için karşı geldiğim için tazminatsız işten çıkartabilirler mi? Ve SGK kurumuna şikayet etsem şirketi uyarırlar mı? Teşekkür Ederim

    • Doğan Türkmen

     Merhaba Sedat bey
     Size temin edilen çalışma ortamında görev yapamayacağınızı almış olduğunuz rapor ile belgelendirip ilgili birim amirlerinize ilettiğiniz halde çalışma şartlarınızda bir değişiklik yapılmıyorsa haklı sebeple iş sözleşmenizi sonlandırabilirsiniz. Ama sizin durumunuz biraz farklı işyeri hekimi çalışabilir raporu vermiş. Diğer raporlarınızı işyeri hekimi ile paylaşıp tekrar görüşmenizde fayda var.

 26. Iyi gunler %32 raporum var gozden is yerimde engelli ksdrosundan yararlana bilirmiyim.tsk ler

 27. Ayrıca yeni iş sözleşmesi imzalanicak yakında bu sözlesmeyi imzalamadan önce yöneticilerime bildirmek gerek bir hakkım varmı

 28. Doğan bey merhaba ben özel sektörde devlet hastanesinde sekreter olarak çalışıyorum tib1 diyabet şeker hastalığmdan dolayı engelli işçi olarak işe alındım raporunda aşırı efor gerektiren işlerde çalışamaz yazıyor ancak benim çalıştığım ortamda hastalara sürekli randevu verme rapor girme cd basma form doldurma raporlarıni sisteme girme gibi aynı anda birçok iş yapıyorum ve bu durum beni strese sinire yorgunluga sürüklüyor tempolu bir iş ve sürekli kalabalık çalıştığım ortam bu durumda benim için oneriniz varmı düzelmesi gereken yasal haklarım varmı birde şirketteki pozisyonum engelli işçi ama sözleşmede sekreter olarak geçiyor bunda bir hata varmı acaba yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Doğan Türkmen

   Merhaba Sedat bey
   Öncelikle engelli çalışanların çalışma koşulları ve hangi işlerde çalıştırılıp çalıştırılmayacağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği ile belirlenmektedir. Engelli raporunuzda yapmış olduğunuz iş ile ilgili bir hüküm bulunuyorsa bunu idari amirlerinize bildiriniz. Sözleşmede sekreter olarak yazması sizin engelli kadronuzla alakalı bir durum değil çalışmış olduğunuz pozisyonla alakalı meslek kodudur.

 29. 7.5 SAATİ GEÇEMEZ DİYORSUNUZ AMA BEN DAHA 4.5 AY ÖNCE AMELİYAT OLDUM VE ŞUAN ZAR ZOR YÜRÜYORUM.VE ENGELLİ KADROSUNDAYIM.PAZAR 12 SAAT MESAİ YAPMAMI İSTİYORLAR BU NE KADAR YASALDIR.SABAH 9 AKŞAM 9 OLMAK ÜZERE..SAYGILAR AYSUN ÇAKIR

  • Doğan Türkmen

   Merhaba
   Aysun hanım öncelikle yazımda belirtmiş olduğum 7,5 saati geçemez kavramı gece mesaileri için geçerlidir. Gece mesaisi ise 4857 sayılı iş kanununa göre 20:00 – 06:00 arasında geçen süreleri kapsamaktadır. Yani sizin 12 saat yapmış olduğunuz mesai bu saatler dışında kalmaktadır. Fazla çalışma ile ilgili muvafakatınızın olması durumunda çalışmanızda bir engel yoktur. Ancak sağlık raporu ile fazla mesai yapamayacağınızı belgelemeniz durumunda fazla mesai yapmak zorunda değilsiniz. Hafta tatili gününde yapılan mesai ücretleri normal günlük ücretinizin 2 katı tutarında, fazla mesai sürelerinde ise 2,5 katı tutarında ödenmesi gerekir.

 30. 7.5 SAATİ GEÇEMEZ DİYORSUNUZ AMA BEN DAHA 4.5 AY ÖNCE AMELİYAT OLDUM VE ŞUAN ZAR ZOR YÜRÜYORUM.VE ENGELLİ KADROSUNDAYIM.PAZAR 12 SAAT MESAİ YAPMAMI İSTİYORLAR BYU NE KADAR YASALDIR.SABAH 9 AKŞAM 9 OLMAK ÜZERE..SAYGILAR AYSUN ÇAKIR

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki «
Sonraki »