Doğum Borçlanmasının Bilinmeyenleri

Doğan Türkmen

dogantturkmen@gmail.com
  • facebook
  • twitter
  • linkedIn
  • instagram

Kadın çalışanlar doğum yaptıkları sürelerde zorunlu bir şekilde iş hayatına ara verirler. Bu sürelerde adlarına prim ödemesi yapılmayan kadın çalışanlar emeklilik şartlarını tamamlamakta zorlanmaktadırlar. Bu sebeple 5510 sayılı Kanunla yapılan düzenlemeler neticesinde kadın çalışanlara doğum borçlanması hakkı getirilmiştir. Peki nedir bu doğum borçlanması? Kimler hangi şartlarda ve sürelerle başvuru talebinde bulunabilirler?

Doğumdan önce sigorta girişi olmayan çalışanlar şuan ki mevcut düzenlemelerle doğum borçlanması yapamamaktadırlar. Ancak doğumdan önce kadın sigortalı stajyer olarak kısa vadeli sigorta prim koluna tabi çalışması var ise doğum borçlanması yapabilmektedir. Ayrıca yaptığı doğum borçlanması ile işe giriş tarihini geri çekebilmektedirler.

Öncelikle borçlanma talebinde bulunmak için doğumdan önce 4/a, 4/b, 4/c sigorta kollarından herhangi birinde adına prim ödemesi yapılmış olması gerekmektedir. Şuan mevcut şartlarda doğumdan önce sigorta girişi olmayan kişiler borçlanma talebinde bulunamazlar. Ancak doğumdan önce staj sigortası bulunan adına kısa vadeli sigorta kolları primi yatan kadın sigortalılar, doğum tarihinden itibaren geriye yönelik bu süreleri borçlanmak için talepte bulunabilirler. Ayrıca bu durumda olan sigortalıların işe giriş tarihleri de aynı askerlik borçlanmasından olduğu gibi borçlanma yaptığı süre kadar geriye çekilir.

Doğum borçlanması yapılacak olan süreler; 

  • Doğumdan sonra alınan sekiz haftalık ( çoğul gebelik durumunda on haftalık) ve doğum öncesi, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışmasından dolayı doğum sonrasına eklenen rapor süreleri dahil toplam iki yıllık süre borçlanılabilir, 
  • En fazla üç çocuk için toplamda altı yıl ( 2160 gün) borçlanma yapılabilir. 
  • Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalının doğumdan sonra adına prim ödenen süreler borçlanma hesabında dikkate alınmaz. O süreleri ayrıca borçlanamazlar.( Örneğin; borçlanma talebinde bulunan Sibel hanım ilk defa 17.05.1997 tarihinde sigorta girişi bulunmaktadır. 20.08.2001 tarihinde doğum yapmıştır. Sibel Hanım doğum yaptığı tarihte çalışmamaktadır. Ancak doğumdan sonra 20.12.2002 tarihinde aktif olarak çalışmaya başlamıştır ve bu tarihten sonra adına uzun vadeli sigorta primi ödenmeye başlanmıştır. Şimdi Sibel Hanım doğum borçlanması talebinde bulunduğu takdirde 20.08.2001 tarihinden itibaren çalışmaya başladığı süre olan 19.12.2002 tarihinde kadar olan on altı aylık süreyi borçlanma yapabilecektir. Sibel Hanım 21.08.2003 tarihinde işe başlamış olsa idi bu doğumdan dolayı borçlanma hakkını azami oranında kullanarak iki yıllık borçlanma yapabilecekti ancak iki yıllık süre bitmeden önce işe başladığı için kısmı borçlanma ile günlerini tamamlamıştır.) 
  • Doğum borçlanması yapılacak olan süreler için çocuğun hayatta kalması gereklidir. Eğer çocuk vefat ederse, doğumdan itibaren çocuğun vefat tarihine kadar geçen süre borçlanılabilir. 
  • İlk doğumdan sonra iki yıl geçmeden ikinci doğum yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar olan süreyi ve ikinci doğumdan sonraki iki yıllık süreyi borçlanabilir. (Örneğin; Fatma Hanım 01.01.1998 tarihinde birinci doğumu yapıp 01.05.1999 tarihinde de ikinci doğumu yaptığı takdir de 01.01.1998 – 01.05.2001 tarihleri arasını borçlanabilir.)

 Borçlanma Talepleri Nereye Yapılacak 

Borçlanma talebinde bulunan 4/a ( Ssk’lı) ve 4/b ( Bağkur’lu) kadınlar en son primlerinin yattığı en yakın Sosyal Güvenlik Merkezine / SGK İl Müdürlüğü’ne müracaatta bulunabilirler.

4/c’li ( Emekli Sanlığı) kadınlar ise ‘’ SGK Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı’na’’ başvuru yapabilirler.

2018 yılı doğum borçlanması için günlük, Asgari: 21,64 TL, Azami: 162,32 TL Ödeme yaparak borçlanma yapabilirler. 2018 yılı bir çocuk için borçlanma yapıldığında asgari 15.580,80TL, azami 116.870,40TL ödeme yaparak bu günleri satın alabilirler.

Doğum borçlanması yaparken ödeme yaparak satın aldığınız günler en son müracaat tarihinde veya müracaat tarihinde çalışmıyor iseniz en son hangi statüden prim ödediğinize bakılıp oraya işlenir. Yani 4/a (Ssk’lı) çalışırken müracaatta bulunursanız bu süreler Ssk kapsamına, 4/b’li (Bağkurlu) çalışırken müracaatta bulunursanız Bağkur’a, 4/c’li ( Emekli Sandığı) çalışırken müracaatta bulunur iseniz de borçlanma talebinde bulunulan bu süreler Emekli Sandığı kapsamında işlenir. Borçlanma talebinde bulunurken özellikle bu duruma dikkat edilmelidir.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki «
Sonraki »