Yıllık Ücretli İzin Hakkı ve İzin Süreleri

Bahar geldi, yaz geliyor ve bütün yılın yorgunluğunu üzerinden atmak isteyenlerin aklına izne ayrılıp bir yerlere gitmek ve kafaları dinlenmek, stresten uzaklaşmak  fikri yer etmeye başladı

Biz de Mevzuat Analizi uzmanları olarak bugün ücretli izin haklarınızı anlatmaya karar verdik.

NE KADAR ÇALIŞMAYA NE KADAR İZİN KULLANIRSINIZ

-İşyerinde işe başladığı günden itibaren. deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir ve yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez.

İşçiler verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi

a) Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara ondört günden,

b) Beşyıldan fazla onbeş yıldan az olanlar yirmi günden,

c) Onbeş yıl dahil ve daha fazla olanlara yirmialtı günden,

Az olamaz.

Ancak onsekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi yirmi günden az olamaz ve yukarıdaki izin süreleri iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile artırılabilir.

MEVSİMLİK İŞÇİLERE İZİN OLMAZ

Niteliklerinden dolayı bir yıldan az süren mavsimlik veya kampanya işlerinde çalışanlara yıllık ücretli izin verilmez ama bu işlerde makina- cihaz bakım ve onarım işleri veya güvenlik işleri gibi işlerde mevsime kampanmayaya olmadan devamlı surette çalışanlara yıllık ücretli izin verilir.

Yıllık ücretli izine hak kazanmak için gerekli olan bir yıllık çalışma süresinin hesabında işçilerin, aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları süreler birleştirilerek göz önüne alınır. İşverene bağlı olarak bir yılını tamamlayan işçi yıllık ücretli izne hak kazanır ama bu izni ne zaman kullanacağını işveren veya varsa izin kurulu karar verebilir. Kullandırtma süresi ise gelecek izne hak kazanılacak dönemin başına kadardır.

İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

SÜLEYMAN ÖZ

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki «
Sonraki »