Kreş Yoksa Tazminat Var

Kadınlar günümüz iş hayatında önemli bir yer edindiler. Hal böyle olunca ev, aile vb. diğer sorumluluklar ikinci planda kaldı. Anneler farklı nedenlerden ötürü çalışmak zorunda kaldığı için çocukları ile tam anlamıyla ilgilenemiyor, çocuğunu kime bırakacağını bilemiyor, ailesinden yahut yakın çevresinden çocuğuna bakmasını istiyor vs. derken bu durum onları özellikle psikolojik ve ruhsal açıdan olumsuz etkiliyor. İşverenlerin kreş açma yükümlülüğü bu duruma bir nebze de olsa çare olmaktadır. Evlatlarımız geleceğimiz, kadınlarımız çiçeğimiz diyoruz ancak (Türkiye genelinde kadınların çalışma şartları göz önünde bulundurulduğunda) kadın çalışanlarımıza daha iyi çalışma imkanları sunmaya gelince işine gelirse deyip kapıyı gösterme olayı fazlasıyla yaşanmaktadır. Bunun yerine, kadınların iş hayatında olmasını istiyorsak onlara sadece belirli günlerde çiçek vb. hediyeler vermenin yanında onları motive eden, annelik vazifesini yapmasını kolaylaştıran, en önemlisi de iş ve aile dengesini gözeten maddi ve manevi uygulamalar geliştirmeliyiz.

16 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazete ’de Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmeliğin 13. maddesi ile işverenlere işyerlerinde Emzirme Odası ve Kreş açma yükümlülüğü getirilmiştir.

13.Madde ne diyor?

 • Yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 100 – 150 kadın çalışanı olan işyerlerinde, emziren çalışanların çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine en çok 250 metre uzaklıkta bir emzirme odasının kurulması zorunludur.
 • Yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 150’den çok kadın çalışanı olan işyerlerinde, 0 – 6 yaşındaki çocukların bırakılması, bakımı ve emziren çalışanların çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine yakın bir yurdun kurulması zorunludur. Yurt, işyerine 250 metreden daha uzaksa işveren taşıt sağlamakla yükümlüdür.
 • İşverenler, ortaklaşa oda ve yurt kurabilecekleri gibi, oda ve yurt açma yükümlülüğünü, kamu kurumlarınca yetkilendirilmiş yurtlarla yapacakları anlaşmalarla da yerine getirebilirler.

Kadın Çalışan Sayısının Tespiti

Oda ve yurt açma yükümlülüğünün belirlenmesinde, işverenin belediye ve mücavir alan sınırları içinde bulunan tüm işyerlerindeki kadın çalışanların toplam sayısı dikkate alınır.

Emzirme odası ve/veya yurt kurulması için gereken kadın çalışan sayısının hesabına erkek çalışanlar arasından çocuğunun annesi ölmüş veya velayeti babaya verilmiş olanlar da dahil edilir.

Oda ve Yurtlardan Faydalanacaklar

 • Oda ve yurtlardan, kadın çalışanların çocukları ile erkek çalışanların annesi ölmüş veya velayeti babaya verilmiş çocukları faydalanırlar. Odalara 0 – 1 yaşındaki, yurtlara velisinin isteği üzerine ilkokula kaydı yapılmayan 66 aylığa kadar çocuklar alınır.
 • Oda ve yurtlarda, çocuklar ve görevliler dışında başkasının bulunması ve bunların amaç dışında kullanılması yasaktır. Yurtlarda 0 – 24 aylık, 25 – 48 aylık ve 49 – 66 aylık çocuklar birbirinden ayrı bulundurulur.
 • Çocuklar, oda ve yurtlara işbaşı yapılmadan önce bırakılır, işin bitiminde alınır. Anne ve babalar, odaların ve yurtların disiplin ve yönetimine dair kurallara uymak şartıyla ara dinlenmesinde çocuklarını görüp bakımlarıyla ilgilenebilirler.

İdari Para Cezası

Kreş açma yükümlülüğü kapsamına giren işyerlerinde, yükümlülüğün yerine getirilmediğinin tespit edildiği tarihten itibaren her ay için idari para cezası uygulanacaktır. 2018 yılı için kreş açmamanın cezası;

 • Az tehlikeli işyerleri için 2.317 TL
 • Tehlikeli işyerleri için 3.090 TL
 • Çok tehlikeli işyerleri için 4.635 TL

4857 sayılı İş Kanununun 24 üncü maddesinde işçinin haklı fesih halleri düzenlenirken (II) bendinin (f) alt bendinde son cümlesinde “yahut çalışma şartları uygulanmazsa” şeklinde ifadesi yer almakta olup buna göre çalışma koşullarının uygulanmaması durumu işçinin haklı fesih nedenleri arasındadır.

Yargıtay Kararı

“Somut uyuşmazlıkta davacı doğumdan sonra işe başlamadan önce gönderdiği ihtarname ile davalı işverene bu yükümlülüğün gereği işyerinde kreş açılması aksi takdirde iş sözleşmesini feshedeceği ihtarında bulunmuş, davalı işveren ise böyle bir yükümlülüğün bulunmadığını, davacının ihtarnamesinin istifa beyanı olarak kabul edileceğini bildirmiştir. Davacının izninin bittiği ve işe başlaması gereken 01.08.2012 tarihinde işe başlamak istediği, işverenin davacıyı istifa ettiği gerekçesiyle işe başlatmadığı davacı tanığının ifadesinden anlaşılmaktadır.

Yönetmelikteki düzenleme gereği işverenin kreş açma zorunluluğu bulunmakta olup, bu yükümlülüğü yerine getirmeyen işveren karşısında işçinin iş sözleşmesini haklı nedenle fesih hakkı bulunmaktadır. Ancak davacı 01.08.2012 tarihinde işe gelerek çalışma isteğini ve iş sözleşmesini feshetme iradesi bulunmadığını göstermiş, işveren tarafından davacının çalışmasına izin verilmemiş olup, bu nedenle davalı işvenin iş sözleşmesini feshettiğinin kabul edilmesi gerekir. Davalı haklı sebeple iş sözleşmesini feshettiğini ispat edemediğinden Mahkemece kıdem ve ihbar tazminatına hükmedilmesi gerekirken bu taleplerin yazılı gerekçeyle hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.” (Yargıtay 9. HD. E: 2015/5175 K: 2016/19971 T: 14.11.2016)

13 Yorum

 1. Peki şirket cezayı ödemeyi kabul edip, kreş açmayacağım diyorsa, yine de tazminatını alabilir misin?

 2. Merhaba işyerinde kreş yok ama şehir merkezinde kreşler den yararlanma hakkı var. Bu durumda kreş den dolayı istifa edilip tazminat alınabilir mi

 3. Merhaba
  Şirketinden ikiz cocujlarimnedeni ile zorunlubsitifami vermek zorunda kaldık. Istifa nedenine şirkette kreş olmaması ve bakım yardımı olmamasından dolayı yazdım ama imzamı attım.ihtar çekebilir miyim? Bu arada şirket kreş olmamasının cezasını örüyormuş yinedenkazanma şansım var mı?

 4. Şirketimiz bir çok lokasyonda var toplam çalışan sayısı 1500 civarı fakat ben ataşehir bölgesinde çalışıyorum kadın çalışan sayısı 100 çıkıyor bu haktan yararlanabilir miyim?

 5. Eliminizde bu niterden alinan belgenin ornegi varmi.Ona gore doldurup noterden onaylayip verebilelim

 6. Önce iş yerinde kreş mi talep etmem mi lazım kreş yok ise haklarımı nasıl alıp işten cıkabilirim teşekkürler

 7. Önce işlerinden kreşmi talep etmem lazım daha sonra kreş yo ise nasıl haklarımı alıp iş hakkımı fes edebilirim

 8. ben de ise baslayali 1 bucuk yil yil oldu kizim 2 yasinda bnmde bakacak kimsem yok bakici bakiyor bende bu yasadan yararlanabilir miyim ne yapmam gerekiyor lutfen bilgilendirin cvb bekliyorum

 9. Merhaba 65 sylıkmikiz çoçuklarım var çalıştığım kurum kreş açtı fakat 66 aylıktan sonra kreş yardımı yapmıyor.yasal olarak ne yapmalıyım

 10. Doğum izni biteli 5 ay oldu suan çalışıyorum fakat yinede ihtar cekebilirmiyim cunki çocuğu birakacak kimse yok ve baskasinla durmuyo

  • evet noter kanalıyla şirkete ihtar çekebilirsin. Cevabın 3 iş günü içerisinde tarafıma yazılı olarak bildirilmesi şeklinde not düşürmen senin menfaatine olacaktır. Ama bu işlemi şirketten gerçekten ayrılmaya karar verdiysen yap. çünkü yazılı ihtar şirkete ulaşır ulaşmaz seni görüşmeye çağırarak haklarınla birlikte iş akdinin feshi işlemini yapacaklardır.

 11. Merhaba nasıl ihbarname göndetebilirimişyerine bir hafta gibi süren kaldı

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki «
Sonraki »