Çalışanlar Dikkat! Otomatik BES Değişti

05.12.2018 tarihli 30616 sayılı Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Otomatik BES’te önemli değişiklikler yapıldı.

Otomatik BES’te çalışanların cayma süresi; sisteme dahil olduktan sonraki ilk 2 aylık süreyi kapsıyordu. Yeni düzenleme ile “Cayma Süresi” kavramı “Başlangıç Dönemi” olarak değiştirildi.

İlk 2 ayda cayma hakkını kullanmayıp sistemde kalanlara 1.000 TL ekstra devlet katkısı ödeniyor. Yeni düzenleme ile bu katkının adı “Başlangıç Devlet Katkısı” oldu.

Önceki uygulamada Otomatik BES’ten çıkan çalışanlar, işverenleri tarafından 2 yıl içinde tekrar sisteme otomatik olarak dahil edilecekti ve sisteme yeniden dahil olan çalışanlara 1.000 TL lik ekstra devlet katkısı ödenmeyecekti.

Yeni düzenleme ile 2019 yılında yeniden sisteme dahil olacaklara 2 aylık başlangıç döneminden sonra 1.000 TL başlangıç devlet katkısı ödenecek. Ancak bu ödeme 2017’de sisteme dahil olup 2 aylık cayma süresi içinde çıkanlara ödenecek olup 2 aydan sonra sistemden ayrılan çalışanlar 2019’da sisteme yeniden giriş yaptıklarında bu katkıdan faydalanamayacaklar.

Önceki uygulamada; çalışanların maaşlarından aylık olarak yapılan BES kesintilerine devlet % 25’lik devlet katkısı yapılır ve bu katkıyı devlet çalışanın birikim hesabına hemen ödemez, ödeyeceğini taahhüt ederdi. Yeni düzenleme ile devlet hem taahhüt ediyor hem de ödeme yapıyor. İşte detayları;

Çalışanın % 25’lik devlet katkısı hesabındaki tutarın;

  • 3 – 6 yıl arasında sistemde kalanlara % 85’i taahhüt, % 15’i nakit olarak çalışan hesabına ödenecek.
  • 6 – 10 yıl arasında sistemde kalanlara % 65’i taahhüt, % 35’i nakit olarak çalışan hesabına ödenecek.
  • 10 yıldan fazla sistemde kalanlara % 40’ı taahhüt, % 60’ı da nakit olarak çalışan hesabına ödenecek.
  • Emeklilik hakkının kullanılması, vefat ve maluliyet durumlarında, devlet katkısı hesabındaki tutarların tümüne hak kazanılmaktadır.

 

Süre (Yıl)

Hak Ediş Oranı Taahhüt Nakit

0 – 3

% 0

   

3 – 6

% 15

% 85

% 15

6 – 10

% 35

% 65

% 35

10 – Emeklilik Öncesi

% 60

% 40

% 60

Emeklilik Hakkı İle Ayrılma

% 100

 

Örneğin; Murat beyin 8 yıldır otomatik BES’te olduğunu ve bu süre zarfında devletin ödediği % 25’lik katkının toplam tutarı 10.000 TL’dir. Yeni düzenleme ile devlet 10.000 TL’nin % 65’ini (6.500 TL) taahhüt edecek % 35’ini (3.500 TL) çalışanın hesabına nakit olarak ödeyecek. (Normalde devlet bu ödemeyi taahhüt ediyor ve vakti geldiğinde ödeyeceğim diyordu artık çalışanlar hesabında görebilecek.)

Bir çalışan için ödenecek ek devlet katkısı hesaplamasına esas teşkil eden birikim toplamı, çalışanın emeklilik hakkını kullandığı ayda geçerli aylık brüt asgari ücret tutarı ile sistemde kaldığı ay sayısının çarpımını aşamaz.

Emeklilik hakkı kazanılmış olmakla birlikte bu hak kullanılmadan ya da vefat veya maluliyet dışındaki bir nedenle sözleşmenin veya sertifikanın sonlanması halinde, çalışanlara taahhüt edilen devlet katkısı tutarları şirketlerce devlet katkısı hesabından çıkarılır. Devlet katkısı hesabındaki hak kazanılmayan tutarlar ise genel bütçeye gelir kaydedilir.

1 Yorum

  1. Selam…03.01.1974 doğumluyum. Daha önce Ocak 2017 de sistemden çıkmıştım. Yaşım itibariyle Nisan 2019 da tekrar girmem gerekiyor mu.Yoksa yaştan muaf olabilir miyim. Müsadenizle ayrıca Ağustos 2012 den beri dışardan Andolu hayat Bes ödüyorum. Tekrardan işyerinde BES’ e girmem gerekiyor mu. Şimdiden teşekür ederim. Sağlıcakla Kolaylıklar diliyorum…

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki «
Sonraki »